Domáci zeleninový bujón v soli

Domáci zeleninový bujón v soli

Aj my sme prepadli kúzlu domácej alchýmie v kuchyni a radi skúšamé nové veci, ktoré zamieňame za tie „obchodové“. Sú to už asi 2 roky, čo sme objavili domáci zeleninový bujón v soli a odvtedy je súčasťou našej kuchyne. Nielenže príprava bujónu ale aj príprava samotného vývaru je veľmi ľahká a rýchla. Tento zeleninový základ obsahuje všetko, čo má dobrý bujón obsahovať.

Domáci zeleninový bujón v soli

(https://www.mezinami.cz/domaci-zeleninovy-bujon-v-soli-cesnecka-z-peceneho-cesneku/)

PRIPRAVTE SI

300g mrkvy

150g zeleru

150g koreňového petrželnu

150g cibule

2 menšie strúčky cesnaku

60g čerstvých byliniek (ligurček, petrželnová vňať, oregano, pažitka)

3 lístky šalvie

500g jemnej soli (morskej, himalájskej)

Zeleninu dôkladne umyjeme, očistíme a pokrájame na menšie kúsky. Takto pripravenú zeleninu dáme spolu s bylinkami do mixéru a rozmixujeme na jemnú zmes, následne pridáme soľ a niekoľko ráz krátko pomixujeme (taktiež môžeme zmes bez soli presypať do sklenenej misy, pridať soľ a rukami poriadne premiešať). Zmes plníme do čistých sklenených pohárov. Kedže soľ je výborný konzervant, bujón môžeme skladovať aj v špajzi. My ho mávame v chladničke.

Samotná príprava vývaru je jednoduchá. V menšom hrnci rozohrejeme 1čl masla a pridáme 1,5PL domáceho bujónu. 1 minútu restujeme zmes bez vody a následne dolejeme 0,5l vody. Necháme prejsť varom, znížime teplotu a varíme ešte 5 minút. Ak chceme, aby bol vývar čístý, precedíme ho cez sitko.

«