Semená
Quinoa je andská plodina, ktorá pochádza z oblasti jazera Titicaca v Peru a Bolívii. Je známa aj ako posvätné zrno Inkov. Práve Inckým bojovníkom dávala silu a liečila zranenia. Rastlinné bielkoviny priaznivo pôsobili na rast svalovej hmoty a regeneráciu poničených tkanív.
Quinoa, pseudoobilnina, nepatrí do rodiny obilnín, aj keď sa pripravuje rovnakým spôsobom. Je príbuznou červenej repy, špenátu a láskavca. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok ako základné aminokyseliny, kalcium, fosfor, železo. Je bohatá na vlákninu a vďaka tomu zvyšuje pohyblivosť čriev, zrýchľuje spaľovanie tukov a podporuje vstrebávanie výživných látok. Znižuje riziko rakovny prsníkov. Vláknina obsiahnutá v quinoe je nerozpustná, predchádza vzniku žlčových kameňov a pomáha z tela vylučovať toxíny.
Quinoa sa stala populárna hlavne ako potravina pre celiatikov, keďže neobsahuje lepok a je plnohodnotnou náhradou za iné obilniny, obsahujúce lepok. Samozrejme zanedbateľný nie je ani obsah minerálov, vitamínov a antioxidantov. Je ľahko stráviteľná, vhodná aj pre dojčatá a deti. Zo všetkých zŕn obsahuje najviac proteínov a zdravých tukov. Rôzne výskumy potvrdili, že konzumácia quinoa pomáha pri potláčaní zápalových ochorení a v boji s obezitou. Zabezpečuje vhodnú stravu pre diabetikov, keďže pomáha regulovať obsah cukru v krvi a znižovať cholesterol. Chráni tiež pred vznikom rakoviny hrubého čreva.
Vďaka svojim vlastnostiam NASA vybrala quinou ako potravinu vhodnú pre dlhotrvajúce vesmírne lety a na kultiváciu v uzavretých systémoch, ktoré by prípadne mohli používať prvé kolónie ľudí na iných planétach.